Mission Control – Oppdatert 20. sept 2010
 Lørdag 11. september hadde skole-elever som besøkte teknisk museum kontakt med ISS – Den internasjonale Romstasjonen – via amatør-radio. Oslo-gruppens sambandsmanager var radiokontakt koordinator. Nå oppdatert med link til video fra teknisk museum i Oslo.
Lørdag 11. september hadde skole-elever som besøkte teknisk museum kontakt med ISS – Den internasjonale Romstasjonen – via amatør-radio. Oslo-gruppens sambandsmanager var radiokontakt koordinator. Nå oppdatert med link til video fra teknisk museum i Oslo.
ARISS, eller amatør-radio på den internasjonale rom stasjonen, er et prosjekt som bl.a. gir skoleelever over hele kloden muligheten til å kommunisere med romstasjonen (stille spørsmål mv.) til astronautene via amatør-radio.
Mange av astronautene er lisensierte radioamatører og bruker litt tid til å dyrke sin hobby. Denne gangen var turen kommet til Norge og Teknisk museum, hvor tilsammen 10 elever fra Marienlyst skole og Hundsund grendesenter fikk stille spørsmål til astronauten på direkten !
LA4PGA Trond Oslo-gruppens sambandsmanager stilte opp som sambandskoordinator, og fikk også profilert NRRL og Oslo-gruppen via en powerpoint presentasjon som også inneholdt litt om amatør-radio generelt.
Nedlinken fra ISS gikk til LU8YY, og ble videresent via amatørenes internasjonale Echolink system til Belgia, og derfra på telefonforbindelse til Teknisk Museum på Kjelsås i Oslo.
 Noen av ungdommene foran et bord med en modell av romstasjonen, romfergen og et utvalg aktuelle radiostasjoner.
Noen av ungdommene foran et bord med en modell av romstasjonen, romfergen og et utvalg aktuelle radiostasjoner.
I bakgrunnen ser vi live presentasjon av ISS bane rundt jorden.

LA4PGA Trond sammen med Jan Alfred Andreson som er pedagogisk leder i vitensenteret på Norsk Teknisk museum.
Du kan lese omtaler i norske media og finne ut mer om ARISS ved å følge linkene under:
Video fra teknisk museum: http://www.tekniskmuseum.no/film
Youtube video:
http://www.youtube.com/watch?v=tBFW_EoyPoA
Nordre Aker Budstikke:
http://www.nab.no/kultur/slett-ikke-sci-fi-1.5624255
Asker og bærum budstikke:
http://www.budstikka.no/nyheter/fikk-kontakt-med-verdensrommet-1.5620828
(Som det vil framgå er artikkelen unøyaktig. Det er helt feil det som framkommer om kostnader. Amatør-radio ble benyttet til kommunikasjon med bakken og den eneste kostnaden i dette tilfellet var telefonforbindelsen på 10 minutter til Belgia.)
Tekst: LA1KP, Øivind 
Foto:  LA5ERA, Stian



 
 
								 
		 
 
						